Archiwum z: » Lipiec, 2012 «

poniedziałek, Lipiec 09th, 2012 | Autor:

Kuchnia według Pięciu Przemian jest bardzo starym sposobem odżywiania, który wywodzi się z Chin i opiera na założeniu twierdzącym, iż wszystko w przyrodzie podlega ciągłym zmianom i transformacjom. Tę samą zasadę stosuje się odnośnie gotowania.

Wywodzi się z filozofii chińskiej wu-xing, która twierdzi, iż cały wszechświat jest zbudowany z pięciu pierwiastków. Są one w nieustannym ruchu, wzajemnie na siebie oddziałują i się przenikają. Każdy z tych pięciu elementów wnosi coś innego, również w pożywienie, ale dopiero wspólnie tworzą jedną, harmonijną całość, dlatego w każdym posiłku należy zawsze stosować wszystkie, by był on w pełni komplementarny.

Jak sama nazwa wskazuje kuchnia Pięciu Przemian bazuje na tych pięciu elementach, z których każdy ma swoje ściśle określone miejsce w cyklu i którego nie wolno zaburzyć. Należą do nich kolejno: drzewo, ogień, ziemia, metal i woda, a gotowanie zawsze zaczynamy od dodania produktu w przemianie drzewa i dokładnie dodajemy składników należących do kolejnych pierwiastków. Każdy produkt spożywczy przynależy do któregoś elementu, a każdy element łączy się z którymś z pięciu smaków jakie rozróżniamy. I tak, drzewo to smak kwaśny, ogień – gorzki, ziemia – słodki, metal – ostry i woda – słony. Przygotowane danie należy do przemiany, w której znajduje się ostatni dodany składnik, a jako, że określone przemiany mają wpływ na przyporządkowane im organy, w łatwy sposób można za pomocą tej kuchni wzmacniać działanie określonych narządów. Jeśli dodajemy składnik w elemencie wody, ale danie nie jest według nas skończone, zaczynamy cykl od początku, czyli od drzewa i poruszamy się nadal według cyklu, aż do osiągnięcia zadowalającego nas efektu.

Gotowanie 5-przemianowe ma dobroczynny wpływ na zdrowie, jak również na sylwetkę. Znając oddziaływanie określonych elementów na dane organy i narządy, można doprowadzić do poprawy ich funkcjonowania, a czasem nawet przywrócić ich zdrowiu. Z kolei systematyczne stosowanie pozwala zrzucić zbędne kilogramy i utrzymać prawidłową wagę ciała bez efektu jojo. Dieta przygotowana wg kuchni Pięciu Przemian jest z jednej strony bardzo smaczna i zdrowa, a drugiej prowadzi do ustabilizowania i unormowania idealnej dla nas wagi bez liczenia kalorii. Co również istotne, to to, że klimat w jakim żyjemy ma duży wpływ na nasze samopoczucie, podobnie jak pora roku, co uwzględnia ta kuchnia i tak balansuje posiłki, by w zimie zapewnić zwiększony dopływ ciepła do organizmu, a latem je ochłodzić. Potrawy są skomponowane tak, by jak najlepiej odżywiać nasze tkanki i pozwalać nam czuć się lekko po spożytych posiłkach. Dużą ich zaletą jest również zwiększanie wydajności i efektywności naszego układu trawiennego, głównie z powodu dostarczanego w pożywieniu ciepła, które pozwala na zmniejszenie produkcji energii potrzebnej do spalania pokarmu.

Stosowanie zasad Pięciu Przemian sprawia, że zawarte w pożywieniu składniki stają się łatwo przyswajalne, co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne, ze względu na coraz mniejszą ich zawartość w żywności. Istotne jest również stosowanie regionalnych i sezonowych owoców i warzyw, spożywanie co najmniej 3 ciepłych posiłków w ciągu dnia, które rozgrzewają organizm oraz przestrzeganie regularności jedzenia. Zdecydowaną większość produktów, które się tu wykorzystuje, stanowią warzywa i produkty roślinne, mniejszą zaś nabiał i inne produkty pochodzenia zwierzęcego.

Dokładną wiedzę na temat kuchni Pięciu Przemian można znaleźć w podręcznikach dostępnych na polskim rynku , które w większości wyposażone są w tabele ilustrujące do jakiej przemiany należy dany składnik oraz obrazujące następowanie po sobie przemian. Jedną z najlepszych pozycji na rynku jest “Odżywianie według Pięciu Przemian” Barbary Temelie. Potrawy, które doskonale znamy, ugotowane z uwzględnieniem zasad tej kuchni, mogą nas zupełnie zaskoczyć swym nowym smakiem jak i swym dobroczynnym wpływem na nasze zdrowie.

 

Książki o gotowaniu wg pięciu przemian kliknij tutaj

 

 

Kategoria: Bez kategorii