Archiwum z: » Maj, 2009 «

czwartek, Maj 28th, 2009 | Autor:

Już około 5 tysięcy lat temu w starożytnych Indiach praktykowano system holistycznego podejścia do ciała. Spisany, następnie rozpowszechniony także w Europie, jest on obecnie uznany przez Światową Organizację Zdrowia za przydatną formę medycyny tradycyjnej. Nazywa się go wręcz „matką medycyny”. Mowa oczywiście o Ayurwedzie.

Ta starożytna sztuka leczenia nastawiona jest głównie na zapobieganie chorobom.
W myśl ayurwedy na stan zdrowia wpływają wszelkie aspekty życia: odżywianie, higiena, sen, pogoda, tryb życia oraz aktywność fizyczna, umysłowa i seksualna, a także czynniki emocjonalne. Należy dbać o to, by nasze życie przebiegało w zgodzie z indywidualnymi predyspozycjami naszego organizmu określanymi w ajurwedzie jako układ trzech elementów (dosz).

Filozofia związana z ayurwedą pojmuje każdy żywy organizm jako mikrokosmos odzwierciedlający makrokosmos. Zatem każda istota, niczym wszechświat, „składa się” z pięciu elementów: ziemi, eteru, powietrza, ognia i wody. Z nimi są powiązane trzy elementy składowe (dosze): vata, pitta i kapha. W każdym organizmie pozostają one w specyficznym układzie (przy czym jeden z elementów jest zawsze dominującym). Jeśli ów układ zostaje zaburzony – człowiek zaczyna chorować.
Aby temu zapobiec, ayurweda poprzez rozbudowaną diagnostykę określa, jaka kombinacja dosz charakteryzuje organizm człowieka i który element jest dominujący. Następnie proponuje cały wachlarz sposobów utrzymania stanu psychofizycznego w harmonii – np. odpowiednio dobraną do predyspozycji danego organizmu dietę, masaże, ćwiczenia.
Ayurweda jest także bogatym źródłem informacji o tym, jak regulować pracę układów: krążenia, nerwowego, trawiennego, hormonalnego oraz o leczniczych właściwościach ziół.

Obecnie, zbiór starożytnych programów oczyszczających i odmładzających ciało wzbogaca się o nowoczesne kosmetyki. Ich kompozycja łączy w sobie wiedzę zaczerpniętą z ayurwedy i nowoczesną technologię. Podobnie sprawa ma się z żywieniem. Dostępne są na rynku i u nas suplementy diety, których receptura opiera się o ayurwedyjską wiedzę o właściwościach ziół.

http://www.ezosfera.pl/katalog/171/ayurveda-line

Kategoria: Nowe produkty  | Tagi: